Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle
 
Sayfa: 1
 http://ingilizdili.org/index.php sayfası diyor ki
Bu Linki Diğer Sitelerde Paylaşarak Sitemize Backlink Kazandırabilirsiniz.

  

05 Kasım 2017, Pazar, 12:06:45

 

jeepers@ Çevrimdışı

Global Moderator
Newbie
*****
Üyelik Tarihi:27 Aralık 2016
Kişisel: 10
Konular: 39 - İleti: 43
Meslek: Teacher
Teşekkür toplamı: 310 
Saygınlık Puanı: 22592
MesajRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRep

TEOG'un yerine getirilen yeni sistemin detayları belli oldu. Yeni sınavsız mahalli yerleştirme sistemiyle öğrenciler evlerine en yakın 5 okuldan birini tercih edecek. Nitelikli okullara girmek isteyen öğrenciler ise "isteğe bağlı olarak" merkezi sınava girecek. Haziran ayının ilk haftasında yapılacak ve 90 dakika sürecek merkezi sınavda 60 soru yer alacak. İki bölümden oluşacak sınav tek oturumda gerçekleşecek.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılmasının ardından, liselere geçişteki yeni sistemi açıkladı. Yılmaz, "Liselere girişte yeni sistem tamamlandı. Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirdik. Öğrencilerin yüzde 90'ı adresine yakın okullara yerleştirilecek" dedi. Yılmaz, yeni sistemin kısa adının "Veli Tercihli Yeni Kayıt Sistemi" olduğunu söyledi.
Yılmaz, "Ülke genelinde belirlediğimiz sınırlı sayıda okulumuza sadece isteyen 8. sınıf öğrencilerinin gireceği bir sınav hazırladık. Sınav yapacak nitelikli okulları mayıs ayında açıklayacağız. Sınava girmek isteğe bağlı. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değil. Sınav mecburiyeti ortadan kalktı. Sadece nitelikli okulları hedefleyenler sınava girebilecek. Merkezi bir sınav olacak. Sınav haziranın ilk hafta sonu yapılacak" diye konuştu.
Bakan Yılmaz'ın, liselere geçişte getirilen yeni sisteme ilişkin açıklamaları şöyle:
TEOG neden değişti?
Yeni sistem tamamlandı. Mevcut sistem bu ana kadar gelenlerin en iyisiydi. Peki neden değiştirildi? Bu sınav yarışının okul dışı kaynaklara öğrenciyi yönlendirdiği şeklinde algı var. Bizler vatandaşlarımızından velilerimizden her ne şikâyet gelirse dikkate almak zorundayız. Herkes bu eksiklerden mutabık.
"Öğrenci adrese en yakın okula yerleştirilecek"

TEOG'un yerine stresi kaldıracak, basit bir sistem getirelim. Bizim sistemimiz şu: Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi'ni getirdik. Öğrenci adrese en yakın okula yerleştirilecek.1 milyon 200 bin öğrencimiz var. 8. sınıfta olup bu yerleştirme sistemine tabii olan öğrencilerimizin sayısı bu. Öğrenciler okullara kayıt oluyor ya, artık veliler çocuklarının hangi liseye gidebileceğini de biliyor. Böylece sınav baskısı da kalkmış oluyor. Bu yolla öğrencilerimiz sosyal etkinliklerini de aksatmayarak okullarına gidebilecekler.
Akademik düzeylerde çeşitlilik sağlanacak, okulun başarı seviyesi de yükselecek.

"Gayemiz sınavsız liselere geçişi sağlayabilmek"

Bu yılın üniversite birincisi Konya'dan görme engelli bir kızımız biliyorsunuz. Görme engelli okuluna gitseydi bu başarıyı elde edemeyebilirdi. Bundan sonraki her öğrencimiz fedakarlık yaparaktan okullarının kalitesini de artıracak.Esas gayemiz, sınavsız liselere geçişi sağlayabilmek. Bunun için ne yapmak lazım? Bütün liselerimizi sosyal liseler ayarına çıkarmamız lazım. Bu yolda büyük mesafeler kat edildi, onu söyleyebilirim. Bizim dışımızda herkes negatifi konuşuyor. Konuşulanlara biz cevap vermiyoruz, kamuoyunda doğruymuş gibi algılanıyor. 58 tane fen lisesi var, 12 bin öğrenci var.
Sınavsız lise kaç yıl sonrası için hedef?

Liselerimiz başarılı oldukça göreceksiniz. Ne kadar zaman vardır, gerçekten çalışmamız lazım. Edirne'deki okul da, İstanbul'daki okul da aynı başarıyı gösterdiği zaman. TEOG sonuçlarına bakın, her bölgeden birinci var. Van'da 51 tane birinci var, Beyoğlu'nda 21. Herkes Beyoğlu'nun daha üstün sanar mesela. Fırsat eşitliğini artırdık, inşallah sürekli hale getireceğiz.

"Sınava girmek isteğe bağlı olacak"

Öğrencilerin yüzde 90'ı adresine yakın okullara yerleştirilecek. Kalan yüzde 10 için, isteyen 8. sınıf öğrencilerinin gireceği bir sınav sistemi hazırladık. Soruları biz hazırlıyoruz, sınav yapacak nitelikli okulları mayıs ayında açıklayacağız. Sınava girmek isteğe bağlı olacak. Toplam 60 sorudan oluşacak, 90 dakika süreleri olacak. Haziran ayının ilk hafta sonunda yapılacak. Sonuçlar da haziran ayında açıklanacak.
"Sınav iki bölümden oluşacak, tek oturum yapılacak"

Sınav iki bölümden oluşacak, tek oturumda yapılacak. Bu sınava girenler için de 5 tercih veriyoruz. Sınavda, 6, 7 ve 8. sınıf müfredatından hazırlanacak sorular sorulacak. Çocuklarımızı sınava değil hayata hazırlamak istiyoruz. Evlatlarımız 21. yüzyıl gerekleri neler ise onu kazansın. Eğitimde Türkiye çok iyi bir yere gidiyor.
70 kişilik okula 100 kişi kayıt yaptırmak isterse

Belli tercihe bağlı serbest kayıt sistemi getiriyoruz. Mesela taşınmayla beraber 70 kişilik okula 100 kişi geldi. Okul başarı puanı esas alınacak, buna bağlı olarak yerleştirme yapılacak.
Yabancı eğitim kurumları

Yabancı eğitim kurumları isterlerse kendi sınavlarıyla, isterlerse MEB’in merkezi sınav sonuçlarıyla öğrenci kaydı yapabilecek.

05 Kasım 2017, Pazar, 14:17:29

 

MFB Çevrimdışı

The Owner
Administrator
Ultimate Member
*****
Üyelik Tarihi:01 Şubat 2010
Kişisel: What You See Is What You Get
Nerden: ÇORUM
Konular: 4580 - İleti: 8915
Meslek: ELT
Teşekkür toplamı: 3083 
Saygınlık Puanı: 768128
MesajMesajMesajMesajMesajMesajRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRep
Bilgilendirme için teşekkürler Sayın Hocam.Bu sınavda İngilizce çıkacak mı? o belli değil sanki.Sözel sayısal iki bölümden bahsediliyor.Bakalım bu sistem nasıl olacak.

Paylaşımlara "Teşekkür Etmek" zahmet değil inceliktir. Paylaşılanı herkes alabilir ama "Paylaşmayı" herkes paylaşamaz. Paylaşmayı hazmeden ve bundan haz duyanlardan olmanız dileğiyle.

05 Kasım 2017, Pazar, 17:40:01

 

jeepers@ Çevrimdışı

Global Moderator
Newbie
*****
Üyelik Tarihi:27 Aralık 2016
Kişisel: 10
Konular: 39 - İleti: 43
Meslek: Teacher
Teşekkür toplamı: 310 
Saygınlık Puanı: 22592
MesajRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRep
You are not allowed to view links. Register or Login
Bilgilendirme için teşekkürler Sayın Hocam.Bu sınavda İngilizce çıkacak mı? o belli değil sanki.Sözel sayısal iki bölümden bahsediliyor.Bakalım bu sistem nasıl olacak.


60 soru sorulacakmış. TEOG'da 6 dersten  sınav vardı. Her dersten 10 soru sorulacağını sanmıyorum. Türkçe ve Matematik soruları sayıca fazla olacaktır. İngilizce'den 5-8 soru arası sorulacağını tahmin ediyorum. Bu sınavın geçici çözüm olduğunu ve gelecek sene yeniden değişiklik yapılacağına inananlardanım.

05 Kasım 2017, Pazar, 19:52:15

 

MFB Çevrimdışı

The Owner
Administrator
Ultimate Member
*****
Üyelik Tarihi:01 Şubat 2010
Kişisel: What You See Is What You Get
Nerden: ÇORUM
Konular: 4580 - İleti: 8915
Meslek: ELT
Teşekkür toplamı: 3083 
Saygınlık Puanı: 768128
MesajMesajMesajMesajMesajMesajRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRepRep
Hocam o zaman sınavlar test olur ve açık sorularla öğrencileri kasmaya gerek yok o halde.

Paylaşımlara "Teşekkür Etmek" zahmet değil inceliktir. Paylaşılanı herkes alabilir ama "Paylaşmayı" herkes paylaşamaz. Paylaşmayı hazmeden ve bundan haz duyanlardan olmanız dileğiyle.

 
Sayfa: 1   Aşağı git
 

ÜYELER İÇİN YASAL UYARI

Bu site bir forum sitesidir. Üyelik sistemlidir. Üyelerimiz forum kurallarını üye olurken kabul etmiş sayılır. Üyelerimizin yazdıkları önceden kontrol edilemez ve yazdıklarından dolayı bu site sorumlu tutulamaz. Sitede bulunan linklerin tamamı kopya olup, site sahibiyle ve yönetimiyle ilişkili değildir. Forum alanlarını kullanırken; 3.Şahısların kişilik ve gizlilik haklarını ihlal edici iletiler yazmak, pornografik görüntüler paylaşmak, Hak sahibinden izin almadan MP3, Film, dizi, video, kitap, dergi, yazılım vb. eserleri doğrudan paylaşmak, ayrıca ilgili lisans sahibi olmayan sitelere erişim için link paylaşmak hukuka ve yasalara aykırıdır. T.C. yasalarına ve hukuka aykırı olan bu tür paylaşımlar site içerisinde tespit edildiği veya hak sahibi tarafından şikayete konu olduğu takdirde, kullanıcı siteden uzaklaştırılacağı gibi, sistem tarafından tutulan kayıtlar, talepleri halinde yasal mercilere verilebilecektir.

HAK SAHİPLERİNE ve YASAL MAKAMLARA

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan “yer sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz “uyar ve kaldır” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, abuse@ingilizdili.org e-mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler ekibimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. .